MANTOLAMA NASIL YAPILIR

MANTOLAMA NASIL YAPILIR
Mantolama Uygulamaları 7 Aşamada gerçekleştirilir.

1-Mantolama Yapılacak Yüzeyi Hazırlama
 
Yüzeyde toz ve yağ gibi yapışmayı azaltıcı maddeler varsa şunlar temizlenir ilaveten dökülme ve kabarma olan bölgeler güzelce fiçalanarak temizlenir. Mantolama levhaları nın yapışacağı yüzey düzgün ve temiz olmalıdır.
 


2-Su Basman Profili nin yerleştirilmesi

Su basman profilleri mantolamada kullanılmak dilenen levhaların enine (kalınlığına) göre belirlenir ve yerleştirilir.
 
3-Isı Yalıtımı Levhalarinin yapıştırılması

Yapıştırma harcı uygulanmıs levhalar, levhalar arasinda bosluk kalmamasina ilgi ederek duvara yapıştırılır.
 
4-Isı Yalıtım Levhalarının Dübellenmesi

Yapıştırma işleminden sonra ısı yalıtım levhalarının performansını ve devalılığını uzun yaşamlı bir şekilde sürdürmesi amacıyla ısı yalıtım levhaları dübellenir.
 
5-Köşe Profilinin Yerleştirilmesi 

Köşelerde yel ve su etkisi ile levhalar gerisinde vakitle meydana gelebilecek ayrılma risklerini önlemek ve düzgün bir köşe oluşturmayı basitleştirmek köşe profilleri yerleştirilir. Dilatasyon, damlalık ve denizlik profilleri lüzumlu bölgelerde kullanılır.
 
6-Dış cephe sıva Katlarının Oluşturulması ve Donatı Filesinin Yerleştirilmesi

ısı yalıtım levhalarının üstüne ilk kat sıva atılır. İlk kat sıvayı derhal takiben, donatı filesi ilk kat sıvanin üstüne hafifçe gömülerek yerleştirilir. Sıva kurumadan ikinci kat sıva uygulamalası yapılır.
 
7-Dış Cephe Boya

Boyama işlemine geçildiğinde direk dış cephe boya uygulayabilir ya da sıva üzerindeki sorunları örtmek amacıyla mineral sıvı uygulanıp üstüne dış cephe boyası uygulayabiliriz. Desenli dış cephe boyaları ile de sıva sorunlarını örtmekte kullanılabilir