Fuga

Dış cephede estetik bir görüntü elde etmek için fuga boşluklarından yararlanılabilinir. Bu boşluklar oluşturulurken doğru detay çalışması yapılması, istenmeyen ısı köprülerinin ve yüzey çatlaklarının oluşma riskini ortadan kaldırmak için önemlidir.

Fuga boşlukları bırakılırken fuga profili kullanılması doğacak sorunların önüne geçerek hata payını en aza indirir.

Isı yalıtım levhaları, istenilen kadar boşluk bırakılarak döşenir. Arada kalan bölüme ise ısı yalıtımının sürekliliğinin sağlanması için ısı yalıtım bandı uygulanır. Bant üzerinde uygun boydaki fuga profili yüzey sıvası ile yerleştirilir ve yüzeydeki donatı filesi, profil kenarlarının üzerine bindirilerek sıvanır. Arzu edilirse, fuga profillerinin üzeri boyanabilir.

Fuga detayı kendinden fuga boşluklu kaplama malzemesiyle(strafor) de yapılabilir. Bu malzeme kullanıldığında fuga boşluklarına cepheden inen fileli sıva içine dönecek şekilde imalat yapılır. Fugalara filenin oturması için fuga genişliği ve derinliği kadar olan mala tipi el aleti kullanılmalıdır.

Ayrıca iki straforun arasına oturan kendinden straforlu fuga profilide mevcuttur.(aşağıda) Yapıştırma imalatı sırasında fuga istenilen bölgede iki strafor arasına yapıştırılır ve fuga detayını kolay bir şekilde oluşturmuş oluruz.